Návod k nanášení ColortapuPodklad

Musí být suchý, zbavený prachu, mastnoty a nesmí být rozpustný ve vodě. Je vhodné, aby byl bílý. Jakékoli kovové předměty v podkladu (vruty, zárubně) nejdříve natřete základní barvou na kov. U starých omítek doporučujeme staré nátěry, které jdou lehce dolů, odstranit a použít vhodnou penetraci. Pokud je v podkladu cokoli rozpustné ve vodě, musíme použít jako podkladní nátěr vhodnou izolační barvu (např. Sokrat 2802A), která zabrání tomu, aby voda obsažená v Colortapu tyto látky rozpustila. Pokud chcete, aby se Vám colortap (např. na hladkém povrchu jako je umakart, sklo apod.) lépe natahoval, můžete podklad nejdříve natřít barvou, která obsahuje jemný písek – např. Sefab interier hrubý viz https://www.coris-vizovice.cz/sefab-interier/), a tím jej zdrsnit.

Nejčastější druhy podkladů a jejich příprava:

Nářadí

Používejte pouze nářadí a nádoby z plastových nebo nerezových materiálů.

Příprava směsi

Colortap vsypejte do teplé vody (cca 40°C, množství vody je vyznačeno dole na obalu) a okamžitě důkladně promíchejte (aby se nevytvořily žmolky, které by se potom už špatně rozmíchávaly). Čím teplejší vodu použijete, tím rychleji se lepidlo rozpustí a můžete natahovat. Při teplotě vody kolem 40°C to trvá cca 20-30 minut. Míchání doporučujeme provádět hnětením rukou na začátku i na konci namáčení. Všechny typy Colortapu lze navzájem kombinovat, jejich promíchání je vhodné provádět ještě v suchém stavu.

Nanášení

Natahujte pomocí plastového zednického hladítka (doporučený typ je na obrázku). Hladítko při natahování držte co nejvíce rovnoběžně se zdí. Dbejte na dodržení stejnoměrné tloušťky vrstvy (asi 2 mm). Rozmíchanou směs zpracujte do 48 hodin. Nanesený materiál schne podle druhu podkladu a teploty okolí 1-3 dny. Jestliže pokračujete v nanášení tapety druhý den, již nanesenou tapetu v místě napojení navlhčete, aby změknula a spoj nebyl patrný. Jakékoli nerovnosti nebo jiné vady povrchu tapety lze odstranit navlhčením colortapu a přetáhnutím hladítkem. Nářadí po ukončení nanášení omyjte vodou.

Pro stříkání colortapu můžete použít běžnou pistoli na stříkání omítek s kónickou tryskou o průměru cca 6 mm a kompresor s výkonem 170 l/min, tlak 2-3 atm. Při stříkání doporučujeme přidat na 1 balení colortapu o 0,75 l vody více, než je uvedeno na obalu, je vhodné stříkat okamžitě po rozpuštění lepidla (asi 10 - 20 minut od rozmíchání colortapu ve vodě).

Pro zvýšení otěruvzdornosti, resp. k dosažení omyvatelnosti tapety lze použít ochranný lak na tapety (např. Sportakryl).

Čištění

Colortap můžete vysávat nebo kartáčovat. Více špinavé místo lze navlhčit, odstranit a nahradit novým materiálem.

Renovace

Colortap můžete přetřít jakoukoli disperzní nebo akrylátovou barvou, nebo překrýt další vrstvou Colortapu.

Odstranění

Colortap navlhčete, nechejte změknout a seškrábněte hladítkem. Zbytky lepidla omyjte vodou.